Szwajcaria – najlepsze państwo do życia

Gdzie na świecie żyje się najlepiej i na podstawie jakich aspektów oceniać jakość życia i zadowolenie ludzi w poszczególnych państwach? Na te pytania odpowiada badanie przeprowadzone przez bank HSBC, który analizuje doświadczenie około 18 000 imigrantów.

Na pierwszym miejscu w tym roku znalazła się Szwajcaria, która awansowała z ósmego miejsca i po pięciu latach przejęła prowadzenie od Singapuru. Jednak wśród najlepszych 10 państw figuruje już od 2011 r. Pozostałe osiem krajów to w kolejności: Kanada, Hiszpania, Nowa Zelandia, Australia, Turcja, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wietnam. W porównaniu do 2018 r. Turcja znacznie poprawiła swoją pozycję, awansując z 24 miejsca.

W Szwajcarii cudzoziemcy, którzy się tu przeprowadzili, cenią sobie lepszą jakość życia, stabilną sytuację polityczną i gospodarczą, lepszą płacę i możliwość szybkiego rozwoju kariery. Ogółem 82% imigrantów podało, że jakość ich życia po przeprowadzce do Szwajcarii poprawiła się. W tym kontekście 70% imigrantów chwali czystsze powietrze i ogólnie przyjemniejsze środowisko. W Genewie 67% imigrantów czuje się bezpieczniej niż w kraju ojczystym.

Po przeprowadzce do Szwajcarii 71% respondentów zwiększyło swoje pensje, które tutaj stanowią średnio 2,5 miliona koron rocznie (około 110 000 dolarów), podczas gdy średnia światowa wynosi tylko 1,7 miliona koron rocznie (około 76 000 dolarów).

Singapur na drugim miejscu to najlepszy wybór dla rodzin z dziećmi. Łącznie 69% imigrantów docenia fakt, że ich dzieci mogą się tu uczyć języków obcych, a 62% jest zadowolonych z lokalnego systemu edukacji.

Trzecia Kanada jest popularna ze względu na lepszą jakość życia i niższe koszty utrzymania. Hiszpania w tym roku awansowała na czwarte miejsce z 14. O jakości życia świadczy fakt, że 58% respondentów poprawiło tu swoje zdrowie psychiczne. Pierwszą piątkę zamyka Nowa Zelandia, państwo, w którym można oczekiwać bardziej zrównoważonego życia osobistego i zawodowego, co potwierdza 69% imigrantów.

Marzysz o mieszkaniu w Szwajcarii? Z przyjemnością wybierzemy dla Ciebie odpowiednią nieruchomość i zapewnimy wszystko, czego potrzebujesz.

Zdjęcie: Natali Glado/Shutterstock

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: