Stawka podatku VAT na zakup nieruchomości w Hiszpanii jest jedną z najniższych w Europie

Obecnie wysokość podatku VAT na zakup nieruchomości w Hiszpanii jest jedną z najniższych w Europie, ale nie wiadomo jak długo ta sytuacja się utrzyma.

Wysiłki rządu Hiszpanii zmierzające do wzrostu sprzedaży nieruchomości doprowadziły do tego, że w 2012 roku stawka podatku VAT przez krótki okres wynosiła zaledwie 4 %. Obecnie stawka wynosi 10 % ceny zakupu, a 4 % podatek dotyczy wyłącznie budownictwa socjalnego.

W całej Europie stawka VAT na sprzedaż nieruchomości utrzymuje się na różnych poziomach. Najniższa jest w Hiszpanii, Luksemburgu (3 %) i Rumunii (5 %). Zupełnie na przeciwległej stronie znajduje się Dania i Szwecji, gdzie VAT wynosi około 25 %.

Według najnowszych doniesień z Brukseli istnieje ryzyko, że Hiszpania dołączy do krajów o wysokich podatkach. Bruksela proponuje rządowi Hiszpanii zaplanowanie stopniowego podwyższania podatku VAT do 13, a nawet do maksymalnych 21 %.

Biorąc pod uwagę, że Hiszpania dopiero stopniowo otrząsa się z kryzysu gospodarczego, jest to dość niepokojąca informacja. Na pewno wpłynie to niekorzystnie na zainteresowanie nieruchomościami w Hiszpanii, na które do tej pory był duży popyt wśród zagranicznych inwestorów.

Kryzys odcisnął wyraźne piętno na krajowym rynku nieruchomości. W niektórych obszarach ceny nieruchomości spadły nawet o połowę, a planowane zwiększenie stawki VAT może przekreślić szansę na poprawę sytuacji.

W wyniku niedawnego spadku cen oraz stosunkowo dużego prawdopodobieństwo, że rząd Hiszpanii wprowadzi zalecenia z Brukseli, można założyć, że ceny nieruchomości nie będą już spadać. Na niektórych obszarach, głównie na wybrzeżu, można zaobserwować wyraźne ożywienie na rynku i wzrost cen nieruchomości. Zainteresowani nabyciem nieruchomości w Hiszpanii powinni skorzystać z obecnej sytuacji i nie odkładać dalej zakupu obiektu w tym kraju. Wzrost stawki VAT może się obrócić na niekorzyść nabywcy.

Tabelka: Stawka podatku VAT na zakup nieruchomości w wybranych krajach europejskich

Kraj Stawka VAT (%)
Bułgaria 20
Czechy 15
Dania 25
Chorwacja 25
Francja 20
Niemcy 19
Grecja 13
Austria 20
Hiszpania 10
Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: