Rynek nieruchomości w Szwajcarii stale kusi zagranicznych inwestorów

Szwajcarski rynek nieruchomości rozwija się od prawie 20 lat. Teraz, gdy wprowadzono bardziej rygorystyczne zasady regulujące finansowanie hipotek, wzrost cen spowolnił, ale nie zatrzymał się.

Inflacja cenowa dotyczy głównie luksusowych ośrodków narciarskich i centrów miast, podczas gdy w wielu innych lokalizacjach nieruchomości są nadal dobrze dostępne w stosunku do dochodów. Popyt wynika z rekordowo niskich kosztów kredytów hipotecznych. W ciągu kolejnych 5 do 10 lat ceny prawdopodobnie będą stymulowane przez brak podaży.

Szwajcaria jest szczególnie atrakcyjna dla inwestorów ze względu na piękny krajobraz i klimat, które gwarantują dochody z wynajmu w zimie i lecie. Interesująca jest również oferta nieruchomości na obszarach wiejskich, gdzie możliwości wynajmu są jednak bardziej ograniczone.

Najwięcej inwestorów koncentruje się na nieruchomościach w mniej luksusowych ośrodkach narciarskich, które mają największy potencjał. W przyszłości to w nich najprawdopodobniej ceny i przychody z wynajmu wzrosną. Inwestorzy są również zainteresowani ośrodkami, w których inwestycje w nową infrastrukturę zapewniają większe zapotrzebowanie na zakwaterowanie i zainteresowanie wynajmem. Przykładem jest nowa kolejka linowa łącząca Grimentz i Zinal lub nowe pole golfowe i hotel w Andermatt.

W luksusowych kurortach takich jak Davos, Verbier lub St. Moritz gwałtowny wzrost cen w ciągu ostatnich 15 lat doprowadził do spadku przychodów. Jednak liczba nieruchomości w szwajcarskich kurortach sprzedanych inwestorom zagranicznym jest ostatnio niższa ze względu na silny frank szwajcarski.

Celem ustawy Lex Weber jest ograniczenie liczby nowych budynków na obszarach górskich poprzez zmniejszenie liczby nieruchomości rekreacyjnych. Od 2013 roku udział nieruchomości rekreacyjnych w miejscowościach powinien wynosić maksymalnie 20%. Dlatego nabywcy są zmuszeni wybrać spośród istniejących projektów i w rezultacie możemy spodziewać się wzrostu cen w przyszłości.

Inwestorzy zagraniczni podlegają ustawie Lex Koller, która ogranicza liczbę nieruchomości sprzedawanych obcokrajowcom do 1440 rocznie. Liczba ta jest podzielona między poszczególne kantony, z tym że najwięcej pozwoleń mogą udzielać kantony na południowym zachodzie, gdzie znajduje się większość najbardziej popularnych ośrodków narciarskich: Bernese Oberland, Valais i Vaud.

Czy rozważasz zakup nieruchomości w Szwajcarii? Skontaktuj sie z nami. Chętnie Ci pomożemy.

Foto: emperorcosar / Shutterstock

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: