Przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii zaoszczędzisz setki tysięcy

Praga, 24. 10. 2011 – rząd hiszpański obniżył VAT na zakup nowych nieruchomości. Aż do końca roku nabywca zapłaci zamiast 8 procent tylko 4 procent. W przypadku nieruchomości, która kosztuje 200 tysięcy eur, kwota zmniejszy się o 8000 eur. Niektórzy developerzy dodatkowo w ramach promocji zapłacą za nabywcę także pozostałą część VAT.

Rząd uważa, że niniejszy krok wpłynie na ożywienie rynku nieruchomości, przede wszystkim na obniżenie ilości niesprzedanych nowych nieruchomości. Obecnie w Hiszpanii jest 687 523 niesprzedanych nowych nieruchomości, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 688 044. W stosunku rocznym liczba ta spadła tylko o 0,08 procent.

„Przewidujemy, że dla niektórych zainteresowanych kupnem nieruchomości w Hiszpanii, obniżka VAT może być impulsem dla realizacji zakupu do końca roku,“ stwierdził Jan Rejcha, dyrektor biura nieruchomości Rellox, które specjalizuje się w pośrednictwie zakupu i sprzedaży nieruchomości zagranicznych w ulubionych lokalizacjach rekreacyjnych.
Dodatkowo w wybranych projektach Rellox we współpracy z developerami hiszpańskimi oferuje również dalsze korzyści. Nabywca nie będzie płacił ani pozostałych 4 procent VAT-u. Kwotę zapłaci developer hiszpański. „Warunkiem jest zakup nieruchomości, oraz załatwienie wszystkich formalności do końca roku 2011,“ zwrócił uwagę Rejcha.

Zmiana VAT obowiązuje od 21 sierpnia bieżącego roku do 31 grudnia. VAT wylicza się z podstawowej ceny sprzedaży ceny nieruchomości, klient zaoszczędzi, więc 4 procent kwoty, która została podana w umowie kupna-sprzedaży. W przypadku zakupu nieruchomości o wartości 200 tysięcy eur klient zaoszczędzi 8 000 eur, w wybranych projektach nawet 16 tysięcy eur.
W ostatnim czasie nieruchomości w Hiszpanii cieszą się rosnącym zainteresowaniem czeskich inwestorów. Ceny sprzedaży nieruchomości od czasu swojego szczytu w 2007 roku odnotowały średnio spadek o ok. 27 % w przypadku lądowej części Hiszpanii, oraz o ok. 17 % w przypadku obszarów wyspiarskich – Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Aczkolwiek niektórzy developerzy odnotowują w roku 2011 zwiększone zainteresowanie zakupem nieruchomości wysokiej jakości projektów – w stosunku rocznym aż o 25 %.

Widać, że klienci orientują się na wysokiej jakości projekty i lokalizacje. Zainteresowanie jest szczególnie ze strony ludzi, którzy chcą sami korzystać z nieruchomości. Wynika to z idealnego klimatu, setek kilometrów wspaniałych plaż oraz idealnych warunków do gry w golfa.
 
Zainteresowanie kupujących skupia się obecnie przede wszystkim na popularnych wybrzeżach, na przykład Costa del Sol lub Costa Blanca. Nowe apartamenty można nabyć za cenę od około 120 tysięcy eur, domki w zabudowie szeregowej od około 200 tysięcy, a wolno stojące domy od 300 tysięcy eur. Wiele z nowych domów buduje się bezpośrednio na polach golfowych i blisko plaży. Zachętą dla niektórych może też być możliwość dalszego wynajmu, który w tym zakresie wspaniale działa.

Poniekąd różnorodne są warunki na Majorce, która jest wprawdzie hiszpańska, ale jednocześnie inna od pozostaje części kraju. Majorka oferuje większy luksus, wysokiej jakości usługi, a domy tutaj nabyli także niektóre znane osobistości. To odzwierciedliło się również w cenach nieruchomości, nowe apartamenty sprzedaje się tu od około 200 tysięcy eur.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: