Po czterech latach wzrasta zainteresowanie obcokrajowców chorwackim rynkiem nieruchomości

Po czterech latach stagnacji chorwacki rynek nieruchomości znów cieszy się wyraźnym zainteresowaniem wśród zagranicznych inwestorów. Według informacji opublikowanych przez Poslovni dnevnik, liczba sprzedanych nieruchomości cudzoziemcom wzrosła o 8 %.

Obcokrajowcy stanowią obecnie 18 % wszystkich klientów nabywających nieruchomości - potwierdza prezes Chorwackiej Izby Gospodarczej Dubravko Ranolivić.

„Wzrost liczby klientów zagranicznych odnotowano już w 2013 roku. Pięć tysięcy transakcji sfinalizowanych w ciągu roku nie jest dużą liczbą, ale w porównaniu z ilością sprzedaży w całej Chorwacja, jest to dość znaczny procent. Spodziewany wzrost związany jest ze stabilizacją sytuacji gospodarczej w całej Europie”, twierdzi Ranilović.

Klienci ze Słowenii, Niemiec, Austrii, Włoch i Węgier w ubiegłym roku stanowili 66 % grupę wszystkich nabywców nieruchomości w Chorwacji. Jest to jeden z najpopularniejszych krajów z dojściem do morza, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Czechów, Polaków i Słowaków.

W zeszłym roku obcokrajowcy nabyli w Chorwacji w sumie 4 815 nieruchomości, czyli 263 więcej, niż w roku poprzednim. Obecnie właścicielem domu lub mieszkania w tym kraju jest ponad 40.000 obcokrajowców (inne źródła mówią o prawie dwukrotnie większej ilości). Jedna trzecia z nich nabyła nieruchomość już przed 2009 rokiem.

W ostatnich latach najpopularniejszymi miejscami wśród cudzoziemców na zakup obiektu mieszkalnego, były nieruchomości na Istrii, w Dubrowniku i na wybrzeżu Dalmacji.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: