Optymistyczne prognozy dla hiszpańskiego rynku nieruchomości na 2015 rok

Ceny domów w Hiszpanii wykazują oznaki stabilizacji. W ostatnim kwartale 2014 roku wzrosły o 1,3 procent, co prawdopodobnie wpłynie na stabilizację cen w 2015 roku. Oto kilka powodów wskazujących na optymistyczne prognozy dla hiszpańskiego rynku nieruchomości w 2015 roku.

1. Ustabilizowanie cen: w 2014 roku ceny nieruchomości ustabilizowały się. Analiza danych z ostatnich sześciu kwartałów wykazuje niewielkie wzrosty i spadki cen. W bieżącym roku hiszpański rynek nieruchomości przewiduje ustabilizowanie cen, bez znaczących podwyżek lub spadku.

2. Stłumiony popyt: obecnie dość wyraźnie można zaobserwować stłumiony popyt ze strony potencjalnych nabywców, którzy czekają na ustabilizowanie cen rynkowych i bardziej przychylną politykę banków w udzielaniu kredytów hipotecznych. Początek bieżącego roku jest kontynuacją walki o wpływy na rynku nieruchomości konkurentów oferujących kredyty hipoteczne. Stopy procentowe w notowaniach Euribor wynoszą 1 procent, co jeszcze przed rokiem było nie do pomyślenia.

3. Wyższe wydatki konsumentów: dzięki poprawie perspektyw gospodarczych w trzecim kwartale 2014 roku wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 2,6 proc. Wiele rodzin postanowiło wydać swoje oszczędności na zakup towarów. Finanse rezerwowe rodzin obniżyły się w październiku ubiegłego roku nawet o 9 procent, co było najwyżej odnotowaną wartością od 2006 roku. Według ekonomistów, hiszpańskie społeczeństwo powoli przestaje żyć ostrożnie i pozwala sobie na większe wydatki.

4. Rekordowy ruch turystyczny: według hiszpańskiego Ministerstwa Przemysłu, Energetyki i Turystyki do listopada Hiszpanię odwiedziło 61,7 mln zagranicznych turystów, czyli 7,2 procent więcej niż w roku ubiegłym. Jest to najwyższa wartość w historii tego kraju. Wraz z nową falą turystów, wzrosło także zainteresowanie tutejszym rynkiem nieruchomości, a słabe euro znacznie zwiększyło popyt szczególnie wśród Brytyjczyków.

5. Wzrost gospodarczy i zatrudnienie: hiszpańska gospodarka rośnie, a prognozy makroekonomiczne na 2015 przewidują, że gospodarka nadal będzie się rozwijać. Zmalała stopa bezrobocia i oczekuje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać nawet przez kilka następnych miesięcy. Jednak w Hiszpanii wciąż jest 4,4 mln bezrobotnych.

6. Większa dostępność mieszkań: stosunek cen nieruchomości i średniego dochodu w Hiszpanii w przeliczeniu na lata przewidziane do zakupu mieszkania spadł z 13,6 lat w 2007 roku do obecnych 7,8 lat. Chociaż nastąpiła znaczna poprawa, wskaźnik ten jest nadal bardzo wysoki. Idealny okres to nie dłużej niż 4 lata.

7. Kredyty hipoteczne: początek 2015 roku banki spędziły na zmaganiach o wpływy na rynku kredytów hipotecznych oraz w oczekiwaniu na wzrost cen. Banco Santander jako pierwszy bank wysunął ofertę kredytu hipotecznego z różnicą +1,69 proc. w stosunku do stopy Euribor. Koleją ofertę wysunął Kutxabank z różnicą w stopie procentowej 1 proc.

8. Inwestorzy nabywają nieruchomości do wynajęcia: inwestorzy indywidualni stanowią obecnie 28 procent wszystkich inwestorów w nieruchomości. Poprzednia wartość wynosiła 16 procent. Niskie zyski z lokat i inwestycji prowadzą inwestorów do zakupu nieruchomości pod wynajem. Jest to jeden z najlepszych sektorów rynku osiągający średnio 5,3 procent.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: