Koniec niskich cen nieruchomości w Hiszpanii

Po ogromnym spadku cen hiszpańskich nieruchomości, w trzecim kwartale 2013 roku odnotowano ich ponowny wzrost o 0,7% (wg. Wskaźnika cen nieruchomości - Índice de Precios de la Vivienda). Jest to pierwsza podwyżka cen odnotowana od drugiego kwartału 2010 roku.

Na wzrost cen wpłynęła głównie budowa nowych nieruchomości (ich liczba wzrosła o 2,3%). W przypadku cen starszych nieruchomości, ich wartość wzrosła o jedną dziesiątą punktu procentowego. Wcześniejszy spadek cen był dość podobny dla obu rodzajów nieruchomości: w przypadku nowych wynosił 7,9%, starszych 8%.

Na wzrost mają wpływ przede wszystkim zagraniczni inwestorzy

Pozytywny rozwój związany jest z napływem inwestorów z zagranicy, którzy już od początku 2013 roku skorzystali z wyjątkowych okazji lokaty swojego kapitału na rynku hiszpańskim. Na dziesiątki inwestycji w tym kraju zdecydował się i najbogatszy człowiek świata Bill Gates.

Zaczynają się spełniać prognozy, które przewidywały stabilizację cen w 2014 roku i podwyżkę cen związaną ze wzrostem wartości inwestycji w 2015 roku. Dlatego bieżący rok może być dobrym czasem na zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Hiszpańska ekonomika jest tradycyjnie związana z gospodarką Stanów Zjednoczonych Ameryki i często kopiuje sytuację panującą w USA.

Turystyka, nieruchomości i gospodarka na progu wzrostu

Piękne plaże, luźny, bezstresowy tryb życia oraz niepowtarzalny klimat – wszystko to przyciąga inwestorów z zagranicy nabywających nieruchomości w Hiszpanii. Wzrost cen obiektów rekreacyjnych i mieszkalnych oraz rozwój turystyki mogą rozruszać hiszpańską ekonomikę. Turystyka w tym kraju jest bardzo ważnym sektorem gospodarki i zajmuje drugie miejsce zaraz po przemyśle motoryzacyjnym.

W lipcu 2013 roku Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba turystów – prawie osiem milionów (roczny wzrost o 2,9%). W samym pierwszym półroczu odnotowano 3,9% wzrost. To dobra wiadomość nie tylko dla lokalnej gospodarki, ale także dla inwestorów, którzy kupili nieruchomości w znanych rejonach i ośrodkach turystycznych.

Napływ turystów jest oczywiście związany z popytem na obiekty rekreacyjne. Właściciele domów i apartamentów wykorzystywanych do użytku osobistego połączonego z wynajmem krótkoterminowym, mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne zyski, ale i wzrost wartości swojego mienia.

Osoby zainteresowane zakupem obiektu w Hiszpanii zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą hiszpańskich nieruchomości na sprzedaż. Zapraszamy również do kontaktu w celu uzyskania bezpłatnej konsultacji.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: