Chorwacja obniżyła podatek od kupna nieruchomości

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują w Chorwacji nowe, odpowiednio zreformowane przepisy podatkowe. W przeciwieństwie do wielu innych krajów dotyczy to w większości przypadków uproszczenia systemu podatkowego, w tym obniżenia niektórych stawek podatkowych.

Jedna ze zmian wprowadza również obniżenie podatku z zakupu nieruchomości z 5% na 4%. Dla nieruchomości, które sprzedawane są w trybie VAT, nadal obowiązuje stawka 25% VAT (częścią projektu kolejnego pakietu zmian podatkowych w roku 2018 jest obniżenie stawki VAT do 24%).

Dla pełnego przedstawienia zagadnienia dodajemy, że rząd chorwacki planuje wprowadzenie podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2018 r. Na razie nie są znane inne szczegóły dotyczące planowanej kwoty i podstawy opodatkowania, ani też ewentualnych różnic w przypadku nieruchomości przeznaczonych do stałego zamieszkania, wzgl. użytkowania w celu rekreacyjnym.

Więcej informacji o zmianach podatkowych w Chorwacji w roku 2017 można znaleźć na linku zewnętrznym w j. ang. TU.

Aktualizacja: Od początku 2019 roku w Chorwacji nastąpiła kolejna obniżka podatku z przeniesienia własności nieruchomości. Wynosi on obecnie 3%. Jednoczenie nie wprowadzono awizowanego podatku od nieruchomości, według wszystkich informacji prawdopodobnie nie dojdzie do niego ani w najbliższej przyszłości.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: