Ceny nieruchomości w Austrii wciąż rosną

Stolica Austrii jest nieustannie rozwijającym się miastem, które corocznie przyciąga tłumy turystów. Nie wyjaśnia to jednak wzrostu cen na tutejszym rynku nieruchomości. Po tak silnym wzroście sprzedaży, inne kraje europejskie notowały spadek.

Z danych Österreichische Nationalbank wynika, że wskaźnik cen nieruchomości mieszkalnych w ciągu ostatniego roku do końca pierwszego kwartału tego roku, wzrósł w Wiedniu o 9,6% (po odliczeniu inflacji o 6,9%). W pierwszym kwartale tego roku, ceny w Wiedniu wzrosły o 4,3% (3,9% po odliczeniu inflacji).

Podobny wzrost odnotowywany jest także w pozostałej części Austrii. Nie wliczając w to Wiednia, do końca pierwszego kwartału, ceny wzrosły o 11% (8,3% po odliczeniu inflacji). Porównując rynek międzynarodowy, w pierwszym kwartale ceny wzrosły o 8,5% (8,2% po odliczeniu inflacji), w ostatnim kwartale 2011 roku o 1,2%, w trzecim kwartale o 4,1%, a w drugim, ceny spadły o 2,9%. Od 2000 roku ceny nieruchomości w pozostałej części Austrii wzrastają.

Od trzeciego kwartału 2004 roku ceny mieszkań w Wiedniu systematycznie rosną. W 1. dystrykcie, który jest zabytkowym centrum miasta, przez ostatnie dziesięciolecie ceny nieruchomości wzrosły ponad dwukrotnie. Od pierwszego kwartału 2005 roku do pierwszego kwartału 2012 roku, ceny w Wiedniu wzrosły o 67% (o 45% po odliczeniu inflacji). W reszcie kraju wzrosły o 33% (16% po odliczeniu inflacji).

Różnica między stolicą i resztą kraju może częściowo wynikać z faktu, że w centrum Wiednia budowa nowych nieruchomości jest praktycznie niemożliwa. Powodem jest także fakt, że Wiedeń stał się atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, przede wszystkim dla Rosjan. Tym samym stolica Austrii stanęła po boku innych popularnych miast, takich, jak Londyn czy Paryż.

W porównaniu z innymi stolicami, Wiedeń jest stosunkowo niewielki. Jest to głównie miasto administracyjne, a 70% nieruchomości w centrum miasta należy do różnych instytucji, firm i banków.

Pomimo spadku cen spowodowanego kryzysem gospodarczym w strefie euro oczekuje się, że ceny nieruchomości w Wiedniu będą wciąż wzrastać. Zawyżone ceny są wynikiem dużego popytu przy bardzo ograniczonej podaży. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się większe mieszkania o powierzchni co najmniej 100 m2.

Wiedeń może się pochwalić najwyższym procentem wynajmowanych nieruchomości na świecie. W 2007 roku było to 77,2%. W całej Austrii wskaźnik ten wynosi około 58%. W ostatnich latach ceny wynajmu mieszkań utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie i nie przewiduje się, że wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie.

W latach 2001 - 2004 liczba nowo wybudowanych obiektów spadła do 40.000 sztuk (z około 66.000 wybudowanych w latach dziewięćdziesiątych). Rynek nieruchomości nie powrócił jeszcze do stanu z lat dziewięćdziesiątych, chociaż liczba nowo wybudowanych jednostek wzrosła w 2011 roku na 43.150.

Jeżeli są Państwo zainteresowani kupnem nieruchomości w Austrii, w Alpach czy też w dużych miastach austriackich, prosimy o kontakt. Firma Rellox przygotuje dla Państwa niewiążące oferty i konsultacje.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: